MILITARY SERVICE OF RONALD REAGAN

 

 

Ronald Wilson Reagan enrolled in a series of home-study Army Extension Courses on 18 March 1935. After completing 14 of the courses, he enlisted in the Army Enlisted Reserve on 29 April 1937, as a Private assigned to Troop B, 322nd Cavalry at Des Moines, Iowa. He was appointed Second Lieutenant in the Officers Reserve Corps of the Cavalry on 25 May 1937.On June 18 of that year Reagan, who had just moved to Los Angeles to begin his film career, accepted his Officerís Commission and was assigned to the 323rd Cavalry.

 

Lieutenant Reagan was ordered to active duty on 19 April 1942. Due to eyesight difficulties, he was classified for limited service only, which excluded him from serving overseas. His first assignment was at the San Francisco Port of Embarkation at Fort Mason, California, as liaison officer of the Port and Transportation Office. Upon the request of the Army Air Forces (AAF), he applied for a transfer from the Cavalry to the AAF on 15 May 1942; the transfer was approved on 9 June 1942. He was assigned to AAF Public Relations and subsequently to the 1st Motion Picture Unit in Culver City, California. Reagan was promoted to First Lieutenant on 14 January 1943 and was sent to the Provisional Task Force Show Unit of This Is The Army at Burbank, California. Following this duty, he returned to the 1st Motion Picture Unit, and on 22 July 1943 was promoted to Captain.

 

In January 1944, Captain Reagan was ordered to temporary duty in New York City to participate in the opening of the sixth War Loan Drive. He was assigned to the 18th AAF Base Unit, Culver City, California on 14 November 1944, where he remained until the end of the war. He was recommended for promotion to Major on 2 February 1945, but this recommendation was disapproved on July 17 of that year. On 8 September 1945, he was ordered to report to Fort MacArthur, California, where he was separated from active duty on 9 December 1945.

 

While on active duty with the 1st Motion Picture Unit and the 18th Army Air Forces Base Unit, Captain Reagan served as Personnel Officer, Post Adjutant, and Executive Officer. By the end of the war, his units had produced some 400 training films for the Army Air Forces.

 

Reaganís Reserve Commission automatically terminated on 1 April 1953. However, he became Commander-in-Chief of all U.S. Armed Forces when he became President on 20 January 1981.

 

TOP