Nominations

Nomination of John O. Marsh, Jr., To Be Secretary of the Army

January 23, 1981

The President today announced his intention to nominate John O. Marsh, Jr., as Secretary of the Army.

Mr. Marsh was leader of the national security group and legal adviser to the Department of Defense transition team.

He is a partner with the firm of Mays, Valentine, Davenport & Moore and served as a Member of the House of Representatives from 1962 to 1960. From 1974 to 1977, Mr. Marsh served as Counsellor to President Ford, with Cabinet rank. From February 1974 to August 1974, Mr. Marsh served as assistant to the Vice President. From 1973 to 1974, Mr. Marsh served as Assistant Secretary of Defense for Legislative Affairs.

Mr. Marsh entered the Army in 1944 and was selected for infantry O.C.S. at Fort Benning at 18; commissioned at 19. He served in the army of the occupation of Germany. During 1947 to 1951, he was an officer in the Army Reserve. In 1951 he joined the 116th Infantry Regiment of the Virginia National Guard. He retired in 1976 with the rank of lieutenant colonel.

He has been awarded the Department of Defense Distinguished Public Service Medal, the American Legion Distinguished Service Medal, and the National Guard Distinguished Service Award.

Mr. Marsh is a native of Virginia and graduated from Washington and Lee University in 1952 (LL.B.). He is 54.

Nomination of R. T. McNamar To Be Deputy Secretary of the Treasury

January 23, 1981

The President announced today the nomination of R. T. McNamar as Deputy Secretary of the Treasury.

Mr. McNamar has been executive vice president of Beneficial Standard Corp. since 1977.

From 1973 to 1977, Mr. McNamar was Executive Director of the Federal Trade Commission, exercising executive and administrative supervision over all offices and bureaus.

Mr. McNamar was an internal management consultant to the Cost of Living Council from February 1973 to November 1973. From 1972 to 1973, he served as Director of the Office of Case Management and Analysis to the Pay Board. Previously, from 1966 to 1972, he was a management consultant with McKinsey & Company, Inc., located in San Francisco, Calif.

Mr. McNamar is a member of the American Bar Association and the California State Bar. He has authored several articles on economics. He is married to the former Mary Ann Lyons, and they have two children.

 

 

Nomination of Edward C. Schmults To Be Deputy Attorney General

January 23, 1981

The President announced today the nomination of Edward C. Schmults as Deputy Attorney General of the United States, Department of Justice.

Mr. Schmults is a partner of the New York law firm of White & Case. His practice involves corporate and securities law matters. He is admitted to the New York and District of Columbia Bars.

Mr. Schmults was Under Secretary of the Treasury from July 1974 to October 1975, and General Counsel from June 1973 to July 1974. Mr. Schmults received the Alexander Hamilton Award, the Treasury's highest award.

From October 1975 to January 1977, he was Deputy Counsel to the President of the United States. As Cochairman of the Domestic Council Review Group on Regulatory Reform, Mr. Schmults was responsible at the White House for the development of President Ford's regulatory reform program.

In addition to his regular responsibilities at the Treasury Department, Mr. Schmults also served as a Director of the Securities Investors Protection Corporation, the Executive Director and General Counsel of the Energy Loan Guarantee Board, a Director of the United States Railway Association, and a Director of the Federal Financing Bank.

Mr. Schmults is a member of the Council of the Administrative Conference of the United States, having been appointed by President Ford in January 1977.

Mr. Schmults, 49, was born in Patterson, N.J. He received a bachelor of science degree from Yale University in 1953 and a bachelor of laws degree from Harvard Law School in 1958. After graduation from law school, he joined White & Case, and became a partner in July 1965. He was with the firm until his government service began in 1973.

He is married to the former Diane Beers, and they have three children.

 

Nomination of Richard E. Lyng To Be Deputy Secretary of Agriculture

January 23, 1981

The President announced today the nomination of Richard E. Lyng as Deputy Secretary of the Department of Agriculture.

Mr. Lyng has served as a consultant on food and agriculture since December 1979. From July 1973 to November 1979, he was president of the American Meat Institute, serving as chief executive officer representing meatpackers and meat processors.

From February 1969 to February 1973, Mr. Lyng was Assistant Secretary of the Department of Agriculture, responsible for marketing and consumer activities, including all USDA regulatory, animal and plant protection, and food agencies.

Mr. Lyng was director of the California State Department of Agriculture from February 1967 to February 1979. He has held directorships with the Tri/Valley Growers from 1975 to present, the Chicago Mercantile Exchange from 1975 to 1979, the Agribusiness Advisory Board from 1974 to present, the Commodity Credit Corporation from 1969 to 1973, and the USDA Graduate School from 1970 to 1973.

He was born on June 29, 1918, in San Francisco, Calif., and is married to the former Bethyl Ball and has two children.

Nomination of Murray L. Weidenbaum To Be a Member of the Council of Economic Advisers, and Designation as Chairman

January 23, 1981

The President today announced his intention to nominate Murray L. Weidenbaum as a member of the Council of Economic Advisers. Upon confirmation by the Senate, the President also intends to designate Mr. Weidenbaum as Chairman of the Council.

Mr. Weidenbaum is director of the Center for the Study of American Business and Mallinckrodt Distinguished University professor at Washington University in St. Louis, Mo. He has been a member of the faculty since 1964 and was chairman of the department of economics from 1966 to 1969.

From 1969 to 1971, Mr. Weidenbaum served as Assistant Secretary of the Treasury for Economic Policy. From 1963 to 1964, he was a senior economist at the Stanford Research Institute. From 1958 to 1963, Mr. Weidenbaum was a corporate economist with the Boeing Co. He was an economist with the U.S. Bureau of the Budget from 1949 to 1957.

His professional activities include serving as adjunct scholar for the American Enterprise Institute for Public Policy Research and a member of the board of directors of the American Council for Capital Formation.

Mr. Weidenbaum received his M.A. from Columbia University in 1949 and his Ph. D. at Princeton University in 1958.

Mr. Weidenbaum is the author of many books and articles on economics.