Appointments, November 24, 1982

Appointment of Charles J. Marshall as a Member of the Board for International Food and Agricultural Development

November 24, 1982

The President today announced his intention to appoint Charles J. Marshall to be a member of the Board for International Food and Agricultural Development for a term of 3 years. He would succeed Rebecca Irene Robbins Polland.

Mr. Marshall is a farmer and businessman in Jerome, Idaho. He is the owner of Western Idaho Potato Processing Co., Inc., in Nampa, Idaho. He was a member of the Idaho Commerce and Development Commission in 1955 - 1972, a member and past chairman of the Idaho Water Resources Board, and a member of the board and past president of the North Side Canal Co.

He has five children and resides in Jerome, Idaho. He was born May 18, 1909.

Appointment of Jere W. Thompson as a Member of the President's Council on Physical Fitness and Sports

November 24, 1982

The President today announced his intention to appoint Jere W. Thompson to be a member of the President's Council on Physical Fitness and Sports. He would succeed Alton M. White.

Mr. Thompson has been serving as president of the Southland Corp. in Dallas, Tex., since 1973. He was elected a director of the corporation in 1961 and became vice president in charge of store operations in 1962. He serves on the board of directors of Mercantile National Bank at Dallas, the Chilton Corp., and is past president and board member of the National Association of Convenience Stores.

He graduated from the University of Texas at Austin (B.A., 1954). He is married, has seven children, and resides in Dallas, Tex. He was born January 18, 1932.

Appointment of Two Members of the Advisory Commission on Intergovernmental Relations

November 24, 1982

The President today announced his intention to appoint the following individuals to be members of the Advisory Commission on Intergovernmental Relations for 2-year terms:

Gilbert M. Barrett will succeed Lynn G. Cutler. He is a county commissioner of Dougherty County, Ga., and past president and board of directors member of the National Association of Counties. He is presently chairman of both the county's finance and police committees. He is married, has two children, and resides in Albany, Ga.

William J. Murphy will succeed Roy Orr. He is currently serving as president of the National Association of Counties and county executive of Rensselaer County, N.Y. He is married, has three daughters, and resides in Hoosick Falls, N.Y.

Appointment of Three Members of the National Advisory Committee on Juvenile Justice and Delinquency Prevention

November 24, 1982

The President today announced his intention to appoint the following individuals to be members of the National Advisory Committee on Juvenile Justice and Delinquency Prevention:

Alan B. Moore will serve for the remainder of the term expiring January 17, 1984. He will succeed David H. Moseley. He is currently a student at Harvard University in Cambridge, Mass. He resides in Boston, Mass., and was born July 21, 1964.

Beverly A. Scherling will serve for the remainder of the term expiring January 17, 1983, vice Robert Q. Millan. She will also be reappointed for a term expiring January 17, 1986. She is currently serving as a State representative from Colorado. She is married, has three children, and resides in Aurora, Colo. She was born May 22, 1930.

Donna M. Smith will serve for the remainder of the term expiring January 17, 1984. She will succeed Mary Ellen Chamberlain. She is a student at George Mason University in Fairfax, Va. She resides in Boxford, Mass., and was born July 6, 1963.