Nominations & Appointments, May 21, 1982

Nomination of Steffen W. Graae To Be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia

May 21, 1982

The President has nominated Steffen W. Graae to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia.

Mr. Graae is engaged in the private practice of law with the firm of Mirel & Graae, P.C. He has held a number of government positions, including International Relations Officer, Africa Bureau, Agency for International Development; assistant to Acting Director, Office of Economic Opportunity; consultant to National Commission on the Causes and Prevention of Violence; and law clerk to Judge John G. Penn. Mr. Graae has served as an adjunct professor of law at Georgetown University, and he is the author of ``District of Columbia Statutory and Case Law Annotated to the Federal Rules of Evidence.''

He received a B.A. from Yale in 1962 and an M.A. from Oxford University in 1964. His J.D. degree was awarded by Georgetown University Law Center in 1973.

Mr. Graae was born in Copenhagen, Denmark, on September 25, 1940. He resides in the District of Columbia with his wife, Cynthia Norris Graae, and daughter, Jessica.

Nomination of George W. Mitchell To Be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia

May 21, 1982

The President has nominated George W. Mitchell to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia.

Mr. Mitchell has been engaged in the private practice of law in the District of Columbia since 1962. From 1960 to 1962, he served in the Solicitor's Office, U.S. Department of Labor.

Mr. Mitchell attended Howard University in Washington, D.C., receiving a B.A. in 1957 and an LL.B. in 1960. Mr. Mitchell has served as chairman of the Bar's disciplinary committee, president of the Howard Law Alumni Association of Washington, member of the District of Columbia Advisory Commission on Civil Rights, appeals agent for the Selective Service System, and member of the board of directors of the Neighborhood Legal Services Project.

Mr. Mitchell was born in Roanoke, Ala., on May 8, 1935. He resides in Washington, D.C., with his wife, Gwendoline Stephenson Mitchell, his daughter, Renee, and son, George W. Mitchell, Jr.

Appointment of Nine Members of the National Advisory Committee for Juvenile Justice and Delinquency Prevention, and Designation of Chairman

May 21, 1982

The President today announced his intention to appoint the following individuals to be members of the National Advisory Committee for Juvenile Justice and Delinquency Prevention. He also announced his intention to designate Charles B. (Bud) Wilkinson to be Chairman.

Charles B. (Bud) Wilkinson is currently chairman of the board of the Public Employees Benefit Services Corp. in St. Louis, Mo., where he resides. He was born March 23, 1916. He will serve for a term expiring January 17, 1985. This is a new position.

Joseph G. Bertroche is the senior member of the law firm of Bertroche, Cunningham, Mageet and Abendroth in Des Moines, Iowa. He resides in Indianola, Iowa, and was born May 8, 1934. He will serve for a term expiring January 17, 1985, and will succeed Betsey Hunt.

James C. Dobson, Jr., is associate clinical professor of pediatrics at the University of Southern California School of Medicine. He is a psychologist, author, and radio host. He is president of Focus on the Family, Inc. He resides in Arcadia, Calif., and was born March 21, 1936. He will serve for a term expiring January 17, 1983, and succeeds Robert D. Glaser.

William L. Hart is police chief in Detroit, Mich. He is chairman of the board of the Criminal Justice Institute, Southeastern Michigan, and on the board of directors of the Criminal Law Revision Committee. He resides in Detroit and was born January 17, 1924. He will serve for a term expiring January 17, 1983, and succeeds C. Joseph Anderson.

Edward V. Healey, Jr., is associate justice and administrative judge for the Family Court of Rhode Island. He resides in Cranston, R.I., and was born November 23, 1922. He will serve for a term expiring January 17, 1985, and succeeds J. George Silcott.

John R. Milligan is currently judge for the Fifth District Court of Appeals in Canton, Ohio. He is a trustee of the National Council of Juvenile and Family Court Judges. He resides in Canton and was born March 9, 1928. He will serve for a term expiring January 17, 1985. This is a new position.

Richard D. Parsons is a member and the managing partner of the law firm of Patterson, Belknap, Webb and Tyler in New York City. He resides in Briarcliff Manor, N.Y., and was born March 4, 1948. He will serve for a term expiring January 17, 1985. This is a new position.

Stephen E. Wittman is in the private practice of law and is assistant director of programs for the Center for Criminal Justice Policy and Management at the University of San Diego School of Law. He resides in La Jolla, Calif., and was born February 14, 1947. He will serve for a term expiring January 17, 1983, and succeeds Christopher J. Magnus.

Charles Wright is serving as judge for the Court of Common Pleas of Philadelphia County in Philadelphia, Pa. He resides in Philadelphia and was born October 3, 1918. He will serve for a term expiring January 17, 1983, and succeeds Sonia E. Melara.

Reappointment of Jerome H. Holland as a Governor of the American National Red Cross, and Designation as Principal Officer

May 21, 1982

The President today announced the reappointment of Jerome H. Holland as a Governor of the American National Red Cross for a term of 3 years and also the designation of Mr. Holland to serve as the Principal Officer.

He was appointed chairman of the American Red Cross in March 1979. Dr. Holland was a member of the Red Cross board of governors from February 1964 until March 1970, when he was appointed the United States Ambassador to Sweden. He was elected to the board as a member-at-large in 1973 upon his return to the United States. He was president of Hampton Institute, Hampton, Va., in 1960 - 1970 and was president of Delaware State College, Dover, Del., in 1953 - 1960. He has become a business consultant and a professional public director of corporations. He serves on the board of directors of such corporations as the American Telephone and Telegraph Company, the Continental Insurance Companies, General Foods Corp., and Union Carbide Corp. He is vice chairman of the National Conference of Christians and Jews; vice chairman, New York Advisory Board of the Salvation Army; and a trustee of the Foreign Policy Association.

Dr. Holland received B.S. and M.S. degrees from Cornell University and earned his Ph. D. degree from the University of Pennsylvania. He is married, has four children, and resides in Bronxville, N.Y.