Nomination of Wallie Cooper Simpson To Be a Member of the National Council on Educational Research

 

September 23, 1986

 

The President today announced his intention to nominate Wallie Cooper Simpson to be a member of the National Council on Educational Research for a term expiring September 30, 1988. This is a reappointment. She has served as a member of this Council since December 22, 1982.

 

Mrs. Simpson is the founder and the director of the Lower East Side International Community School in New York City. Mrs. Simpson was born on September 15, 1931, in Marshall, TX.

 

Nomination of Five Members of the National Science Board

 

September 23, 1986

 

The President today announced his intention to nominate the following individuals to be members of the National Science Board, National Science Foundation, for terms expiring May 10, 1992:

 

F. Albert Cotton, of Texas. He would succeed Peter T. Flawn. Dr. Cotton is currently a Robert A. Welch distinguished professor of chemistry at Texas A&M University. He was born April 9, 1930, in Philadelphia, PA.

 

Mary Lowe Good, of Illinois. This is a reappointment. Dr. Good is president for the research, engineered materials sector, Allied-Signal, Inc., Signal Research Center, in Des Plaines, IL. She was born June 20, 1931, in Grapevine, TX.

 

John C. Hancock, of Missouri. He would succeed Peter David Lax. Dr. Hancock is executive vice president and chief technical officer, United Telecommunications, Inc., in Shawnee Mission, KS. He was born October 21, 1929, in Martinsville, IN.

 

James B. Holderman, of South Carolina. He would succeed Jay Vern Beck. Dr. Holderman is president, University of South Carolina in Columbia. He was born January 29, 1936, in Morris, IL.

 

James L. Powell, of Pennsylvania. He would succeed Homer A. Neal. Dr. Powell is president of Franklin and Marshall College in Lancaster, PA. He was born July 17, 1936, in Berea, KY.

 

Appointment of Two Commissioners of the United States Section of the International North Pacific Fisheries Commission

 

September 23, 1986

 

The President today announced his intention to appoint the following individuals to be Commissioners of the United States Section of the International North Pacific Fisheries Commission:

 

For a term expiring June 4, 1989:

 

Clement V. Tillion, of Alaska. He would succeed Robert M. Thorstenson. Mr. Tillion is chairman of the International North Pacific Commission in Vancouver, Canada. He was born July 3, 1925, in Brooklyn, NY.

 

For a term expiring June 4, 1990:

 

Dayton L. Alverson, of Washington. This is a reappointment. Mr. Alverson was first appointed as a Commissioner on December 4, 1980. He currently is a managing partner, National Resources Consultants, in Seattle, WA. He was born October 7, 1924, in San Diego, CA.

 

Appointment of Julian H. Gingold as a Member of the Advisory Committee on Small and Minority Business Ownership

 

September 23, 1986

 

The President today announced his intention to appoint Julian H. Gingold to be a member of the Advisory Committee on Small and Minority Business Ownership. He would succeed B.B. Andersen.

 

Since 1971 Mr. Gingold has been senior vice president, Dean Witter Reynolds, in New York City. He was born April 18, 1937, in New York City.

 

Appointment of Two Members of the National Advisory Council on Adult Education

 

September 23, 1986

 

The President today announced his intention to appoint the following individuals to be members of the National Advisory Council on Adult Education for terms expiring July 10, 1989:

 

Frances Seiberling Buchholzer, of Ohio. This is a reappointment. Mrs. Buchholzer was first appointed to be a member in July of this year and is currently vice president and secretary of Mutual Mini Storage in Akron. She was born May 8, 1934, in Cleveland, OH.

 

Barrie S. Ciliberti, of Maryland. He would succeed Patric Dorsey. Mr. Ciliberti is a professor at Bowie State College. He was born July 27, 1936, in Philadelphia, PA.

 

Appointment of Three Members of the Board of Foreign Scholarships

 

September 23, 1986

 

The President today announced his intention to appoint the following individuals to be members of the Board of Foreign Scholarships for terms expiring September 22, 1989. These individuals are reappointments, and they were first appointed on April 13, 1984:

 

Marvin Howard Alisky, of Arizona. Dr. Alisky has been a professor of political science at Arizona State University since 1960. He was born March 12, 1923, in Kansas City, MO.

 

Brigitte Berger, of Massachusetts. Dr. Berger has been a professor of sociology at Wellesley College since 1979. She was born August 8, 1928, in Hyldburghausen, West Germany.

 

Nathan Glazer, of Massachusetts. Dr. Glazer has been a professor of education and sociology, Graduate School of Education, Harvard University, since 1969. He was born February 25, 1923, in New York City.